Wykład o bezpieczeństwie Polski
Prelegent jest dobrze znany w legnickim środowisku prawicowym, bo często bywa w tym mieście. Mimo tego na początku spotkania Stanisław Potycz długo wyliczał zasługi oraz osiągnięcia gościa. Romuald Szeremietiew pojawił się z wykładem pt. „Czy Rzeczpospolita jest potrzebna?”.
Były minister obrony szukał odpowiedzi na pytanie, w którym kierunku powinna pójść polityka wewnętrzna oraz zewnętrzna naszego kraju, tak aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo. Odpowiedź na tak zadane pytanie kryła się, według prelegenta, w dwóch podstawowych zdarzeniach z przeszłości.
Czytaj całość »»
Wykład o Polsce
Czy Rzeczpospolita jest potrzebna? W I LO zastanawiał się nad tym Romulad Szeremietiew, profesor KUL i były szef MON.
Czy Rzeczpospolita jest potrzeba? Tak brzmiał temat wykładów, które Romuald Szeremietiew, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i były minister obrony narodowej wygłosił w czwartek w Legnicy, najpierw w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, a potem w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych.
Czytaj całość »»
Bratanek od szabli
Polsko-węgierska przyjaźń trwa już od stuleci. Ostatnie wydarzenia na Węgrzech związane ze sporem rządu Victora Orbána z UE wzbudziły w Polsce duże zainteresowanie i sympatię dla dokonywanych tam zmian. Stało się to nowym impulsem do wzajemnego poznawania się oraz wymiany doświadczeń. Jednym z sygnałów węgierskiego otwarcia w Polsce jest zaproszenie przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy węgierskiego historyka, publicysty, polityka i dyplomaty dr hab. Imre Molnára, pracującego w Ambasadzie Węgier w Polsce jako I radca ds. kultury i prasy. Wygłosił on wykład pt. „Esterházy – bohater i męczennik narodu węgierskiego i polskiego”. Został on poprzedzony Mszą św. odprawioną w intencji braterstwa, solidarności i duchowej wspólnoty Polaków i Węgrów.
Czytaj całość »»
Powstanie odkrywane na nowo
Tomasz Łysiak kolejny raz zauroczył legnickich słuchaczy swoimi barwnymi i emocjonalnymi opowieściami o historii.
Ostatnie spotkanie u oo. franciszkanów w klasztorze przy ul. Rataja przebiegało w wyjątkowo radosnej atmosferze. Wszystko za sprawą decyzji bp. Stefan Cichego o zwróceniu się do Episkopatu Polski o opinię tzw. nihil obstat w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego. – Jako Duszpasterstwo Ludzi Pracy ‘90 jesteśmy bardzo wdzięczni za tę decyzję. Wieńczy ona nasze wieloletnie starania o uznanie księcia za męczennika za wiarę. Oczywiście przed nami długa droga, ale właśnie widzimy jej początek – mówił Andrzej Potycz, prezes DLP ‘90.
Czytaj całość »»
Duch Powstania Styczniowego
Pod względem militarnym, politycznym, strategicznym i organizacyjnym Powstanie Styczniowe nie miało żadnych szans na zwycięstwo z liczną i dobrze wyposażoną armią rosyjską. Zdawali sobie sprawę z tego również Powstańcy. Dlaczego więc wybuchło ono w tak niesprzyjających warunkach? Jakie zaistniały okoliczności, że zdesperowana młodzież poszła do lasu uzbrojona w co popadło? Na te i podobne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Łysiak (pisarz, dziennikarz, scenarzysta, satyryk radiowy, aktor), który przybył do Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy z prelekcją pt. „Pieśnią przeciwko karabinom – manifestacje patriotyczne przed wybuchem Powstania Styczniowego”. Temat ten wpisuje się w trwający aktualnie Rok Powstania Styczniowego w związku ze 150 rocznicą jego wybuchu. Na wstępie prelegent podzielił się refleksją, że w jego rodzinnym domu zawsze panowała atmosfera patriotyczna, pamiętano o wszystkich rocznicach i tradycjach związanych z istnieniem narodu i państwa polskiego. Pracy nad tematyką Powstania Styczniowego poświęcił kilka lat. Napisał o nim powieść „Nieśmiertelni”, która wkrótce ukaże się nakładem Narodowego Centrum Kultury. Można spodziewać się dobrej literatury, gdyż wg wielu krytyków literackich Tomasz Łysiak jest kontynuatorem najlepszych tradycji polskiej prozy historycznej.
Czytaj całość »»
« 1 44 45 46 47 48 49 50 »