Tomasza Łysiaka opowieść o patriotyzmie

   Tomasz Łysiak, pisarz, dziennikarz i publicysta, autor książki „Psy Tartaru”, opowiadającej o bitwie pod Legnicą spotkał się z uczniami w I LO. Pisarz opowiadał o Powstaniu Styczniowym.

   Tomasz Łysiak po raz kolejny gościł w Legnicy, po raz pierwszy w I LO. Dwa lata temu, przy okazji 770 rocznicy Bitwy pod Legnicą mówił (w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90) o Henryku Pobożnym oraz o swojej książce „Psy Tartaru”.

Czytaj całość »»

 

Pierwsze polskie szkolnictwo

[image]   Profesor dr hab. Franciszek Antoni Marek to postać dobrze znana w kręgach uniwersyteckich, zajmuje się na co dzień historią literatury. W Legnicy pojawił się już po raz 4. na spotkaniu Duszpasterstwa Ludzi Pracy’90. Tym razem wygłosił wykład pt. „Godność, dostojeństwo i posłannictwo uniwersytetu – kulturowy awans Śląska”.

   Zanim jednak naukowiec przeszedł do sedna sprawy, czyli opisania wartości i znaczenia próby utworzenia w Legnicy uniwersytetu, cofnął się o kilkadziesiąt wieków do starożytnych Aten. Tam umiejscowił pierwsze akademie, które z czasem stały się wzorem do tworzenia szkół w świecie rzymskim – od Aleksandrii po Rzym.

Czytaj całość »»

 

Uniwersytet na Śląsku

   Od chwili powstania państwa polskiego Śląsk był jedną z jego najważniejszych dzielnic. Krainę tę natura hojnie obdarzyła wszelkimi bogactwami naturalnymi. Od pradawnych czasów, aż po dzień dzisiejszy są one podstawą rozwoju każdego państwa, do którego Śląsk należał w swojej historii. Tym bogactwom zawsze towarzyszyły dzieła kultury duchowej i osiągnięcia naukowe. I właśnie o śląskiej nauce, jej tradycjach i nieznanych osiągnięciach na kolejnym spotkaniu Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy mówił prof. dr hab. Franciszek Antoni Marek, który wygłosił odczyt pt. „Godność, dostojeństwo i posłannictwo uniwersytetu – kulturowy awans Śląska”. Profesor jest jedną z najbardziej barwnych postaci nauki śląskiej. Autochton, z dziada, pradziada Polak, krzewiciel polskości Śląska, autor wielu książek, prac naukowych i publikacji, pierwszy rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Czytaj całość »»

 

Henryk II Ponadprzeciętny

[image]   Gimnazjaliści z Legnicy zadali sobie trud i zbadali pobożność księcia Henryka II zwanego Pobożnym. Czy przyspieszą w ten sposób w wyniesienie jego na ołtarze?

   Ludzi, którzy żyją marzeniami o beatyfikacji Henryka II Pobożnego i jego żony Anny, przeszedł elektryzujący dreszcz. Otóż większość badaczy związanych z powołaną przez bp. Stefana Cichego komisją historyczną, badającą życie księcia, to głównie osoby z tytułami doktorów i profesorów. Tymczasem niedawno dołączyła do nich grupa badaczy, której członkowie nie mają jeszcze matury. Młodzi historycy dokonali ciekawej analizy życia księcia Henryka.

Czytaj całość »»

[image]Przyczyny nadania Henrykowi II przydomku „Pobożny”

 

Spór o II wojnę światową w legnickim klasztorze

[image]
   Polacy ratujący Żydów. Spór o II wojnę światową to temat wykładu Jana Żaryna, polskiego historyka, działacza społecznego, profesora UKSW, pracownika IPN, którego wysłuchać można było w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych przy ulicy Rataja 23 w Legnicy. - Tak licznej grupy w naszej półrocznej bytności ta kaplica nie pamięta - mówił ojciec Damian z Zakonu Braci Mniejszych.



Czytaj całość »»

« 1 45 46 47 48 49 50 51 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl