Łaskami słynąca ikona Madonny Krzeszowskiej i jej cudowne odnalezienie w 1622 roku

   Cudowny obraz Bogurodzicy jest od wieków czczony w Krzeszowie. Ikona datowana jest na XIII. stulecie, co czyni ją najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. Jest to równiej najstarsza polska ikona, o 200 lat starsza od Matki Bożej Częstochowskiej. Została napisana na desce o wymiarach 60 x 37 cm i przedstawia Maryję z dzieciątkiem na prawym ramieniu. Emanuel zwrócony jest twarzą do swojej matki, w dłoni trzyma zwinięty pergamin- symbol Bożej tajemnicy. Głowę i ramiona Bogurodzicy okrywa pofałdowana chusta w kolorze czerwieni. Czerwień jako najcieplejsza z barw, najsilniej wpływa na zmysły modlących się, wywołując wrażenie ciepła lub nawet gorąca. Symbolizuje żarzące się światło i ogień, który zawsze był symbolem obecności Boga (krzew gorejący); posiada działanie oczyszczające i jest atrybutem świętości. Tak samo krzeszowska Bogurodzica dzięki swemu wstawiennictwu u Boga pomaga oczyścić grzeszników i prowadzić ich ku świętości. Maryja została przeniknięta boskim ogniem, nie spala się od niego i nadal zachowuje swoją ludzką naturę, łącząc w sobie dwie sprzeczne cechy: dziewictwo i macierzyństwo. Tunika Matki Bożej jest zielona. Barwa ta oznacza świat roślinny i ludzki; symbolizuje odrodzenie i nadzieję duchowej odnowy oraz życie wieczne. Ikona nie posiada światłocienia, gdyż wszystko na niej jest światłością zespoloną z barwą. Światłość symbolizowana jest przez złote tło, wyrażające niezniszczalność, wieczność i boskość.

Czytaj całość »»

 

Księżna Anna Śląska – pomiędzy pamięcią a kultem

Kult świętych stanowił w społeczeństwach średniowiecznych zjawisko o wielkim znaczeniu kulturotwórczym. Święci bowiem, niczym herosi w kulturze starożytnej, wyrastając ponad zdolności zwykłego śmiertelnika, byli od wczesnych dziejów chrześcijaństwa predestynowani do wprowadzania ludzi w nowe obszary znaczeń i sensów religijnych, których przyjęcie we wszystkich kręgach społecznych zostało wymuszone przez Kościół katolicki w obszarze cywilizacji łacińskiej. W XIII wieku w całej Europie uczestnictwo w różnych formach kultu religijnego stało się już powszechne, a Kościół hierarchiczny posiadł wiele narzędzi wpływu na wychowanie do wartości moralnych i religijnych, stąd i większy wachlarz możliwości niż w okresie wcześniejszym. Legendy o świętych, ich cudach i działalności popularyzowano w kaznodziejstwie zwłaszcza zakonów żebrzących.

Czytaj całość »»

 

Wykład o świętych Piastach

[image]    Księżna Anna Śląska przez wiele wieków była czczona jako osoba święta. Obecnie jej kult prawie nie istnieje, a odbudować go jest bardzo trudno.

   Ostatni wykład w Duszpasterstwie Ludzie Pracy`90 był w całości poświęcony księżnej Annie, żonie Henryka II Pobożnego. Był to ważny temat, ponieważ środowisko legniczan skupione wokół Duszpasterstwa od wielu lat propaguje pobożność związaną z tymi małżonkami. To z tej grupy ludzi wyszedł wniosek do bp. Stefana Cichego o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego i jego żony Anny. Ostatnie spotkanie było więc elementem popularyzowania wiedzy o żonie Henryka II. Niekwestionowanym autorytetem w biografii księżnej jest dr Anna Sutowicz.


Czytaj całość »»

 

Pamięć o Annie Śląskiej

   W diecezji legnickiej podjęte zostały starania zmierzające do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny Śląskiej. Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy jest wnioskodawcą w tej sprawie i często wraca do tej sprawy. Tragiczna śmierć księcia Henryka w bitwie z Tatarami pod Legnicą w 1241 r. przesłania – we współczesnym odbiorze – zasługi, cnoty i katolickie charyzmaty jakimi odznaczała sie księżna Anna. Jej niezwykłą osobowość, historię oraz dzieła duchowej i materialnej posługi, jaką świadczyła swoim poddanym przedstawiła na listopadowym spotkaniu DLP ’90 dr Anna Sutowicz, historyk z Wrocławia, która wygłosiła odczyt pt. „Księżna Anna Śląska – pomiędzy pamięcią a kultem”. Poprzedzony on został Mszą św. odprawioną w intencji zmarłych Przyjaciół DLP ’90. Na jej zakończenie uczestnicy spotkania tradycyjnie (poczynając od grudnia 2011 r.) odmówili modlitwę o potrzebne łaski za przyczyną Henryka Pobożnego i jego małżonki Anny. Modlitwę tę celebrans o. Stanisław ofm zakończył słowami, że dziś też są potrzebni tacy mężowie stanu, jak Henryk Pobożny, który umiał przeciwstawić się pochodowi tatarskich hord niszczących chrześcijaństwo i jego małżonka Anna.

Czytaj całość »»

 

Emerytura w dekalogu

[image]    W kościele rzadko kiedy można usłyszeć o ekonomii. O niej w kaplicy franciszkanów opowiedział prof. dr hab. Jerzy Żyżyński. Profesor od wielu lat uczestniczy w publicznej debacie o wpływie polityki państwa na gospodarkę. Pracował w wielu instytucjach rządowych oraz był ekspertem w Radzie Społeczno-Gospodarczej przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych. Jest wykładowcą akademickim, a w obecnej kadencji zasada w ławach sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

   Jak przystało na naukowca, profesor swój legnicki wykład rozpoczął od wyjaśnień podstawowych pojęć ekonomicznych. Wszystko po to, aby – jak sam mówi – zanegować tezy stawiane przez liberalne media. – Tam pojawia się ciągle myśl, że państwo opiekuńcze to państwo drogie. Że trzeba ciąć koszty pracy i wówczas wejdziemy na wzrost gospodarczy. Bzdury – twierdził wykładowca.

Czytaj całość »»

« 1 47 48 49 50 51 52 53 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl