Opinia zmian w ustawie o mniejszościach

Opinia opracowana na zlecenie Kancelarii Sejmu RP dotycząca zaproponowanych zmian ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Czytaj całość »»

 

Impresje śląskie

   Po raz kolejny na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przybył do Legnicy prof. dr hab. Franciszek Antoni Marek – znany badacz dziejów Śląska, historyk, nauczyciel akademicki i pierwszy rektor Uniwersytetu Opolskiego. Jednocześnie Ślązak z dziada, pradziada. Tu się urodził, tu podczas wojny ukończył niemiecką szkołę podstawową, a po wojnie Liceum św. Jacka w Katowicach i Uniwersytet Wrocławski. Wygłosił odczyt pt. „Współczesne problemy Śląska”. Spotkał się także z młodzieżą w dwóch szkołach średnich Legnicy. Zainteresowanie słuchaczy (podczas tych spotkań) dziejami Śląska i jego obecną sytuacją było ogromne. Jest to sygnałem, że o skomplikowanej historii tego regionu trzeba rozmawiać nie ukrywając tego co było dobre i złe.

Czytaj całość »»

 

Kazanie ks. bp. Marka Mendyka

„Przyjmijcie słowo Boże nie jako słowo ludzkie, ale jak jest naprawdę, jako słowo Boga"

   Kiedy w lutym spodziewamy się zimna, a biją wiosenne gromy albo mamy temperaturę prawie letnią, mówimy: paradoks w przyrodzie. Gdy późną jesienią jabłoń drugi raz zakwita – znowu paradoks w przyrodzie. Kiedy skąpiec daje, zawzięty przebacza, leniwy pracuje, skoro chmurny i zasępiony rozjaśnia się, mówimy: paradoks w życiu ludzkim. Bo paradoks to coś, co nie wynika z okoliczności, co jest zaskakujące przez swoją niezwykłość.

Czytaj całość »»

 

Natura i tożsamość szkoły katolickiej: prawo rodziców i uczniów do edukacji katolickiej

Wokół wychowania katolickiego

   13 lutego Ojciec Święty Franciszek przyjmując uczestników zgromadzenia plenarnego Kongregacji Edukacji Katolickiej powiedział, że «edukacja katolicka jest jednym z najważniejszych wyzwań Kościoła», zwłaszcza w takim momencie jak obecny; konieczna w czasie, w którym czuje się, że konieczny jest zdecydowany bodziec w kierunku nowej ewangelizacji.

Czytaj całość »»

 

Silva rerum

   „Silva rerum” oznacza las rzeczy, obfitość materiału. Tą łacińską sentencją ks. dr Józef Lisowski (Kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, Wikariusz Biskupi ds. Ekonomicznych i Gospodarczych) rozpoczął prelekcję w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy pt. „Zarządzanie dobrami doczesnymi Kościoła. Fikcje medialne a rzeczywistość”. Sprawy finansowe Kościoła są wieloaspektowe, stąd to porównanie do lasu rzeczy. Jest to temat, który media chętnie podnoszą atakując Kościół. Ich motyw działania jest taki: Kościół jest bogaty, a jeszcze domaga się kolejnych dóbr, majątków, dotacji i wszelkiego rodzaju ulg finansowych. Nie ma prawie dnia, ani tygodnia, aby sprawy finansowe Kościoła nie były przedmiotem ataku.

Czytaj całość »»

« 1 41 42 43 44 45 46 47 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl