Deklaracja wiary prawem lekarzy. Klauzula sumienia.

[image]   Podczas wykładu Pani Senator Dorota Czudowska odczytała poniżej zamieszczone dokumenty:

1. List otwarty prof. Wandy Półtawskiej (doktora nauk medycznych) do lekarzy i studentów medycyny z okazji kanonizacji polskiego papieża Jana Pawła II

   Od dawna dziennikarze usiłują mnie namówić na wywiad z tej okazji, bo „ja wiem więcej”, gdyż miałam okazję tyle lat współpracować z Księdzem Karolem Wojtyłą, potem Biskupem, Kardynałem i wreszcie z Papieżem – Wielkim Rodakiem.
   Tak, wiem więcej i właśnie chcę napisać o tym, czego On oczekiwał od lekarzy. Kardynał Sapieha zlecił Mu funkcję Duszpasterza lekarzy – więc zajmował się nimi, spotykał się z nimi, przyjaźnił i był głęboko przekonany, że kapłani powinni współpracować z lekarzami, bo pracują na tym samym terenie – zajmują się ludźmi.

Czytaj całość »»

 

Polskie powstanie 1914 – droga do Niepodległości

[image]   Rok 1914 to dla świata czas wybuchu wielkiej wojny. Dla nas ów rok wiąże się z początkiem akcji, która doprowadziła do czegoś, o czym marzyły kolejne pokolenia Polaków – do niepodległości.

   Świt 3 sierpnia 1914 r. Granicę rosyjsko-austriacką przekracza patrol kawaleryjski. Kawaleryjski tylko z nazwy, gdyż nie dosiada koni, a mundur ma na sobie tylko dowódca. Siedmiu mężczyzn jedzie dwoma wozami. Są jak siedmiu samurajów z filmu Kurosawy lub siedmiu rewolwerowców ze słynnego westernu. W obu historiach zapisanych na celuloidzie i należących do klasyki kina chodziło o wyzwalanie wioski spod ucisku bandziorów. Podobna figura – można by rzec: quasi-literacka, gdybyśmy nie mieli do czynienia z faktami historycznymi – powstała w wyniku rozkazu Józefa Piłsudskiego. Siedmiu ułanów wkroczyło do Królestwa jako forpoczta polskiego wojska. Są to: dowódca Władysław Belina-Prażmowski, Zygmunt Bończa-Karwacki, Stanisław Grzrnot-Skotnicki, Stefan Hanka-Kulesza, Janusz Głuchowski, Ludwik Kmicic-Skrzyński i Zdzisław Jabłoński.

Czytaj całość »»

 

Kultura według JP2

[image]    We wnętrzach klasztoru franciszkańskiego przy ulicy Rataja w Legnicy odbyło się kolejne spotkanie w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.

   Tym razem mówcą był ks. dr Andrzej Ziombra, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, proboszcz legnickiej parafii pw. św.Jacka. Prelegent mówił o znaczeniu kultury w nauczaniu Jana Pawła II.









Czytaj całość »»

 

Co się dzieje w Niemczech?

[image]   Tymi słowami Tomasz Gabiś – germanista, pisarz, tłumacz i publicysta ( „Arcana”, „Fronda”, „Nowe Państwo”, „Opcja na prawo”) rozpoczął swoje kolejne spotkanie w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Od lat zajmuje się on problematyką niemiecką. Jego spojrzenie na ten kraj jest oryginalne i bardzo interesujące. Dlatego, że nie ocenia i nie krytykuje tego co się tam dzieje. Jego relacje mają charakter obiektywnego spojrzenia na procesy zachodzące w tym społeczeństwie i państwie. On je, bez żadnych uprzedzeń, dogłębnie studiuje i bada, a następnie relacjonuje. Jak zaznacza, w stosunku do tego kraju jesteśmy „opóźnieni” pod względem zachodzących tam procesów społecznych, kulturalnych i gospodarczych. Opisywanie zatem tego co tam zaszło, to trochę tak, jak byśmy odsłaniali naszą przyszłość. Tym razem tematem jego wykładu była „Antyfeministyczna i antygenderowa opozycja w Niemczech”.

Czytaj całość »»

 

Antyfeministyczna i antygenderowa opozycja w Niemczech

[image]    W ciągu 40 lat w Niemczech uformował się – zdaniem wielu obserwatorów – system państwowego feminizmu (Staatsfeminismus). Ideologię leżącą u jego podstaw określa się niekiedy jako „feminizm-dżenderyzm”. W ostatnich latach nasila się sprzeciw wobec tego systemu, krytykowanego na płaszczyźnie intelektualnej i atakowanego na płaszczyźnie ideowo-politycznej. Wśród opozycji antyfeministycznej w Niemczech i w całym niemieckim obszarze językowym, znajdziemy zarówno pisarzy politycznych, naukowców i publicystów, jak i zrzeszenia, organizacje, inicjatywy społeczne, mniej lub bardziej zorganizowane środowiska. Ta antyfeministyczna, przez niektórych zwana maskulistyczną (lub maskulinistyczną) opozycja jest zróżnicowana pod względem polityczno-ideologicznym, a także gdy chodzi o formy i strategie działania.

Czytaj całość »»

« 1 38 39 40 41 42 43 44 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl