Ku beatyfikacji władców Śląska

   Henrykowi Pobożnemu i księżnej Annie poświęcono sesję naukową, która odbyła się w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy w czwartek 24 listopada br. Sesja jest kontynuacją wniosku, jaki Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 złożyło na ręce Biskupa Legnickiego podczas jednej Sesji Plenarnej I Synodu Diecezji Legnickiej. Wniosek dotyczył wszczęcia przygotowań zmierzających do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego i Jego małżonki.

Czytaj całość »»

 

Święta Hedwig

[image]   Przygotowania do zbadania świętości Henryka Pobożnego są dobrą okazją do poznawania duchowości jego matki, Jadwigi Śląskiej.

   Tym razem prelegentem w kaplicy ojców franciszkanów był ks. dr hab. Stanisław Araszczuk. Kapłan jest z wykształcenia teologiem liturgistą. Jako członek komisji badającej dokumenty historyczne na temat księcia Henryka Pobożnego wnikliwie poznaje nie tylko jego postać, lecz również osobę św. Jadwigi, która miała duży wpływ na ukształtowanie sumienia syna.






Czytaj całość »»

 

Święta Jadwiga Śląska - patronka naszych czasów

   Listopadowe spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy rozpoczęło się od Mszy św. podczas której modlono się w intencji jego zmarłych przyjaciół. W wygłoszonej homilii ks. dr hab. Stanisław Araszczuk – prorektor i profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu – przedstawił sylwetkę św. Elżbiety Węgierskiej, której wspomnienie liturgiczne w tym dniu przypadało. A po Mszy św. wygłosił odczyt pt. „Duchowość świętej Jadwigi Śląskiej”. Obie święte kobiety łączyło bliskie pokrewieństwo, jak i podobny charyzmat służby ubogim, pokrzywdzonym i chorym. Odegrały one wielką rolę, zarówno w historii Kościoła, jak i swojego narodu.

Czytaj całość »»

 

Święta Klara z Asyżu

   Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy wiele uwagi poświęca życiu i działalności świętych Kościoła katolickiego. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że przewiduje to jego program, kierunek zainteresowań i charakter tej organizacji. Jak się okazuje biografie świętych są porywające, jak i wielce pouczające, a czasem nawet całkiem zwyczajne, choć jednocześnie niezwykłe. Wbrew obiegowym i popularnym przekonaniom są one ciekawe i interesujące. Płynące z nich przesłanie jest uniwersalne i zawsze aktualne, niezależnie od miejsca i czasu. Pierwszeństwo pod tym względem mają tu święci franciszkańscy. Wynika to z miejsca spotkań i patronatu na Duszpasterstwem Zakonu Braci Mniejszych z Prowincji św. Jadwigi. W październiku br. przybył tu z wykładem pt. „Droga do świętości świętej Klary z Asyżu” najpopularniejszy z wszystkich jego wykładowców o. dr Tadeusz Słotwiński – franciszkanin, profesor Wyższego Seminarium Duchownego Antonianum we Wrocławiu. Jest on autorem wielu publikacji i książek poświęconych świętym franciszkańskim. Było to jego 24 spotkanie (poczynając od 1995 r.) z tym środowiskiem. Na wstępie wykładu – związanego z przypadającą właśnie 800. rocznicą powstania zakonu klarysek – przypomniał o trójczłonowej strukturze tego zakonu. Pierwszym jego członem jest zakon męski kapucynów i franciszkanów konwentualnych. Drugim jest zakon żeński klarysek. Trzecim zakon świeckich, do którego należeć mogą też osoby duchowne. Do trzeciego zakonu należało wielu biskupów i papieży, w tym kard. Stefan Wyszyński, abp Zygmunt Szczęsny Feliński, abp Józef Bilczewski, papieże Leon XIII, Pius IX. Obecnie należy do niego kard. Henryk Gulbinowicz.

Czytaj całość »»

 

Rok Klariański uświetniony

[image]   Gościem spotkania u ojców franciszkanów był o. Tadeusz Słotwiński. Mówił o drodze do świętości św. Klary z Asyżu.

   Prelegent jest specjalistą duchowości, zwłaszcza tej, która wywodzi się ze spuścizny św. Franciszka. Podczas kilkunastu poprzednich wizyt w Legnicy głosił wykłady z zakresu liturgiki oraz dotyczące świętych franciszkańskich. Obecna refleksja na temat św. Klary nie jest przypadkowa, ponieważ rozpoczął się właśnie Rok Klariański, związany z 800. rocznicą powstania zakonu klarysek. – W tych dniach wspominamy bł. Jana Pawła II. Warto przypomnieć, że św. Franciszek założył trzy zakony. Męski, żeński – właśnie z Klarą oraz trzeci dla świeckich. Papieżem, który ukochał św. Franciszka z Asyżu, był Leon XIII. To on zachęcał, aby „każdy kapłan diecezjalny, każdy biskup powinien należeć do trzeciego zakonu”. Według ojca Tadeusza, św. Klara miała szczęście, że urodziła się w rodzinie, w której matka była wyjątkowo pobożna.

Czytaj całość »»

« 1 53 54 55 56 57 58 59 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl