Niedzielenko śladami Pobożnego w Legnicy

   Działające 20 lat Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 zaprosiło dyrektora Muzeum Miedzi Andrzeja Niedzielenko do poprowadzenia historycznego spaceru śladami Henryka Pobożnego.

   Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 na czele ze Stanisławem Andrzejem Potyczem zorganizowało spacer po Legnicy śladami księcia Henryka Pobożnego. Historię zielonej, czy też różanej komnaty, wieży św. Jadwigi, Kościoła Ewangelickiego Najświętszej Marii Panny oraz kościoła św. Jacka opowiadał Andrzej Niedzielenko, dyrektor legnickiego Muzeum Miedzi. - Zobaczymy miejsca w naszym mieście upamiętniające postać Pobożnego – mówi Niedzielenko. - Trudno zaplanować spacer podczas którego moglibyśmy zwiedzić wszystkie zakątki związane z osobą księcia. Skupimy się na tych o których zbyt często się nie mówi.

Czytaj całość »»

 

Spacerem po legnickich śladach Henryka Pobożnego

   Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy zorganizowało oryginalne, plenerowe spotkanie na temat przeszłości swego miasta. Jego uczestnicy, na czele z Andrzejem Niedzielenko – dyrektorem Muzeum Miedzi w Legnicy, wyruszyli na „Spacer po Legnicy śladami Henryka Pobożnego”. Osoba księcia budzi coraz większe zainteresowanie mieszkańców miasta i regionu. Wiąże się to z wnioskiem o podjęcie przygotowań do procesu beatyfikacji księcia i jego małżonki księżnej Anny, jaki DLP ’90 złożyło w marcu 2010 r. na ręce Biskupa Legnickiego. Nie ulega wątpliwości, że Henryk Pobożny w 1241 r. zginął pod Legnicą śmiercią bohatera w walce z Tatarami. Intencją podobnych działań popularyzujących jego osobę jest propozycja uznania go za patrona miasta, na wzór św. Joanny D’Arc, która jest jednym z symboli Orleanu i Francji. Wędrówka śladami księcia, których w Legnicy nie brakuje jest wielce pouczającą historią miasta i Polski. Dyrektor poprowadził ją niektórymi z nich – od książęcego zamku, poprzez Kościół Mariacki, ulicą Henryka Pobożnego, przez most na Kaczawie do Kościoła św. Jacka.

Czytaj całość »»

 

Chrześcijanie i polityka

   Czym jest polityka? Czy tylko brudną grą interesów? A jeżeli tak, czy chrześcijanie powinni brać czynny udział w walce o władzę i o sposób jej sprawowania? Czy polityka może być czymś więcej? Czy może mieć cele szlachetne i budujące? Na te i wiele innych podobnych pytań starał się odpowiedzieć ks. dr hab. Bogusław Drożdż (profesor PWT we Wrocławiu) w wykładzie pt. „Odpowiedzialność chrześcijan za politykę”, jaki pod koniec września br. wygłosił dla Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Wykład nie tylko wyjaśniał czym jest polityka w nauczaniu społecznym Kościoła, ale też wskazywał – przez wyraz odpowiedzialność w tytule – na konieczność udziału chrześcijan w życiu politycznym. Bo przecież tylko wtedy można brać za coś odpowiedzialność, kiedy się w tym uczestniczy.

Czytaj całość »»

 

Prawny obciach umysłowy

[image]   Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi tematem prelekcji w klasztorze franciszkanów była odpowiedzialność chrześcijan za politykę.

Zreferowania tego trudnego tematu podjął się ks. dr hab. Bogusław Drożdż. Obok pełnienia funkcji dyrektora biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej im. Jana Pawła II jest między innymi wykładowcą etyki. Prelegent bardzo konkretnym i zwięzłym językiem starał się naszkicować, komu powinna służyć polityka i jak jest opisywana w katolickiej nauce społecznej. – Znaczenie słowa polityka nie jest jednoznaczne. Istnieją trzy podstawowe definicje, komu lub czemu służy polityka. Pierwsza rozumie ją jako narzędzie ekonomii. Druga jako narzędzie do przedstawiania idei narodowych. Trzecia łączy obie definicje. I ta dopiero wskazuje w polityce jej charakter podmiotowy. Z niego wyprowadzamy definicję, komu służy polityka.

Czytaj całość »»

 

Powstania Ludu Śląskiego

   Pierwsze powakacyjne spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy poprzedziła Msza św. sprawowana w intencji Ludu Śląskiego, aby pozostał wierny zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski. Po raz trzeci z odczytem przybył prof. dr hab. Franciszek Antoni Marek. Osoba pierwszego rektora Uniwersytetu Opolskiego jest tutaj dobrze znana. Jest on autorem wielu prac i publikacji związanych z polskością Śląska. Tym razem wygłosił on prelekcję pt. „Ludowy charakter Powstań Śląskich”. Jest to w jakiejś mierze odpowiedź na różne interpretacje wydarzeń związanych z dziewięćdziesiątą rocznicą III Powstania Śląskiego, w wyniku którego Śląsk w swojej najważniejszej części został przyznany Polsce.

Czytaj całość »»

« 1 54 55 56 57 58 59 60 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl