Rodzinne świętowanie niedzieli

   Na wschodzie Polski nawet podczas wojny i okupacji niedziela była dniem szczególnym. Rano czysto ubrani ludzie wszystkich profesji uczestniczyli we Mszy św. Zwyczajowo w niedzielę do kościoła udawano się całymi rodzinami. Po zawsze uroczystym, choćby nawet najskromniejszym obiedzie odwiedzano najbliższych, kuzynów, wujków itd. Przy ciastkach i herbacie rozmawiano o troskach, kłopotach i radościach. Praca fizyczna, nawet wokół domu, była czymś hańbiącym, czymś czego należało się wstydzić i unikać. Dziś chwile te kojarzą się z sennym wspomnieniem, kiedy w niedzielne przedpołudnie idąc do kościoła widzi się ludzi myjących samochody i spalinową kosiarką strzygących swoje ogrodowe trawniki. Teraz w czasach demokracji i wolności niedziela nie jest dniem powszechnie szanowanym. Chcąc zastanowić się, jak przywrócić należny jej charakter Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy zaprosiło ks. dr. Bogusława Wolańskiego – dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej oraz Referatu Duszpasterstwa Rodzin w tejże kurii. Wygłosił on odczyt pt. „Rodzina szkołą świętowania Dnia Pańskiego – niedzieli”.

Czytaj całość »»

 

Pielęgnujcie niedziele

[image]   W czwartkowy wieczór 1 marca ks. dr Bogusław Wolański opowiadał o rodzinie, jako szkole świętowania Dnia Pańskiego.

   Data spotkania nie była przypadkowa. Po pierwsze nawiązywała do słynnego edyktu cesarza Konstantyna I, który pozwalał chrześcijanom nie pracować w niedzielę. Został on wydany w marcu 321 roku. Po drugie dokładnie przed rokiem, 11 marca, bp Stefan Cichy podpisał deklarację poparcia idei Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli, czym symbolicznie usankcjonował jego funkcjonowanie.

Czytaj całość »»

 

Z Bogiem i bez Boga

   Gratia vobis et pax. Łaska wam i pokój. Tymi słowami, stanowiącymi hasło Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy, rozpoczął Mszę św. o. dr Wacław Stanisław Chomik OFM – Minister Prowincjalny Prowincji Św. Jadwigi, były przewodniczący Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce oraz w Unii Braci Mniejszych Europy. Sprawował ją – podczas lutowego spotkania DLP ’90 – w intencji Węgier i premiera Victora Orbana, aby proces głębokich reform państwa węgierskiego, oparty na wartościach chrześcijańskich, zakończył się sukcesem i był źródłem inspiracji dla Polski. W wygłoszonej homilii powiedział: „My wiemy czym jest niepodległość i wolność, co to są wartości chrześcijańskie. Życzymy narodowi węgierskiemu, aby je skutecznie zdobywał… Wyrażamy mu solidarność w jego przywiązaniu do wartości chrześcijańskich, do Jezusa Chrystusa w kulturze ich życia… I wspierajmy go modlitwą”. Mszę św. zakończono odśpiewaniem „Boże, coś Polskę”.

Czytaj całość »»

 

Skąd się wzięła moralność?

[image]    To było nietypowe połączenie. Otóż w klasztorze franciszkanów w tłusty czwartek o ludzkich czynach oraz źródłach ich moralności opowiadał o. Wacław Chomik.

   O. Wacław obok prelekcji wygłosił płomienne patriotyczne kazanie w czasie Eucharystii.

   Zanim jednak rozpoczęła się prelekcja zaproszonego gościa, odprawiona została Eucharystia w intencji Węgier i premiera Victora Orbána, aby proces głębokich reform państwa węgierskiego, z odwołaniem się do wartości chrześcijańskich, zakończył się sukcesem, a przemiany tam zachodzące były źródłem inspiracji dla Polski.


Czytaj całość »»

 

Co boli medyków?

[image]    Kto chciał poznać współczesne wyzwania duszpasterstwa służby zdrowia mógł pojawić się 26 stycznia w klasztorze ojców franciszkanów przy ul. Rataja w Legnicy.

   Gościem braci mniejszych oraz ludzi pracy był wówczas bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko-gorzowski. Hierarcha jest doskonale znany mieszkańcom diecezji legnickiej, bo przecież przez kilkanaście lat był u nas biskupem pomocniczym. Od 2008 roku pełni urząd ordynariusza sąsiedniej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pełni również odpowiedzialną funkcję przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia. Od roku jest również członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. – Pełnienie posługi wobec chorych wynika z przyglądania się działalności Jezusa opisanej w Ewangelii oraz nauczania papieży – rozpoczął wykład bp Regmunt. – Troska duszpasterska o ludzi chorych oraz ludzi służby zdrowia jest prawem człowieka. Nie jest naszym wyborem jako duszpasterzy. Jest obowiązkiem. Mamy nieść człowiekowi cierpiącemu posługę tłumaczenia sensu bólu, mamy wskazywać na aspekt nadprzyrodzony cierpienia. Mamy troszczyć się o dobre narodzenie człowieka, właściwe przeżycie choroby i godne umieranie – mówił hierarcha.

Czytaj całość »»

« 1 51 52 53 54 55 56 57 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl