Jasno o niejasnościach

[image]    Kwestiom związanym m.in. z obniżaniem wydatków państwa, a więc bardzo interesującym dla wszystkich ludzi pracy, poświęcony był wykład prof. Jerzego Żyżyńskiego.

   Wykład, zorganizowany zgodnie z wieloletnią tradycją w klasztorze Braci Mniejszych przy ul. Rataja w Legnicy, nie tylko poruszał trudną problematykę społeczną, ale także obiecywał, że wzbudzi w słuchaczach określone emocje. Każdego z nas bowiem, prędzej czy później, dotyczą efekty zawiłej polskiej polityki ekonomicznej.




czytaj całość »»

 

Państwo i rynek

   Coraz bardziej dająca o sobie znać globalna ekonomia światowa staje się dla szarego obywatela naszego państwa, poprzez swoje skomplikowane i ilościowo nieogarnięte powiązania, niezrozumiała, a jednocześnie wszechogarniająca. Wydaje się wręcz, że panuje w niej całkowity chaos. Jednak reguły jej funkcjonowania we współczesnej gospodarce w znacznym stopniu reguluje tzw. „niewidzialna ręka rynku”, która pozwala osiągać zyski ludziom aktywnym, odważnym i przedsiębiorczym. Dużo tu jednak mitów, półprawd i półkłamstw, typowej propagandy, dezinformacji i skrzętnie skrywanych tajemnic o zasadach ekonomicznych, gospodarczych oraz finansowych, gdyż okazuje się, że ta „niewidzialna ręka rynku” przynosi też straty niektórym grupom społecznym. Mity i półprawdy jest to chleb powszedni, jaki codziennie podają nam media, politycy, dobrze opłacani eksperci, którzy bez przerwy usiłują przekonać nas do korzystnych dla siebie rozwiązań gospodarczych. Tyle tylko, że w wyniku wdrażania ich w życie sytuacja nie poprawia się, a można odnieść wrażenie, że jest wręcz przeciwnie. Chcąc choć trochę dostrzec sens i ład w krajowej gospodarce Duszpasterstwo Ludzi Pracy’90 w Legnicy zaprosiło profesora Jerzego Żyżyńskiego (kierownika Zakładu Gospodarki Publicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego) do wygłoszenia. prelekcji pt. „Gospodarka a polityka”.

czytaj całość »»

 

Od Jakuba do Jakuba

[image]    Od czasów pruskich na terenie naszej diecezji nie istniała nawet pamięć o Szlaku św. Jakuba. Od dwóch lat szlakiem tym idą pierwsi nowożytni pielgrzymi do Santiago de Compostela.

   A wszystko to za sprawą powstałego w 2004 r. Bractwa św. Jakuba, które zawiązało się na terenie parafii w Jakubowie. Jakubów leży kilka kilometrów od granicy naszej diecezji w kierunku Zielonej Góry. Jednak pierwszy w Polsce odrodzony odcinek pielgrzymkowego Szlaku św. Jakuba wiedzie przez kolejne miasta naszej diecezji. Są to m.in. Chocianów, Bolesławiec i Lubań, na Zgorzelcu skończywszy. A właściwie „skończywszy” to złe słowo, bo pątnicza trasa dopiero tutaj zaczyna swój starożytny, europejski żywot i wiedzie dalej tysiącami kilometrów na zachód Europy. Gdzie można się było tego wszystkiego dowiedzieć?

czytaj całość »»

 

Pielgrzym z Jakubowa

   W końcu marca br. do legnickiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przybył pielgrzym niezwykły. Przybył z małej wioski o nazwie Jakubów, znajdującej się w odległości ok. 40 km na północ od Legnicy i ok. 7 km na południe od Głogowa, położonej obok głównej szosy łączącej Głogów i Lubin z Legnicą. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, co opowiedział o krajowym i europejskim znaczeniu tej miejscowości i znajdujących się tu relikwii św. Jakuba Apostoła Starszego. Jest to tym bardziej intrygujące, że o miejscowości tej, liczącej kilkaset mieszkańców, nie wspomina nigdzie żadna encyklopedia, żaden popularny przewodnik po Dolnym Śląsku, ani też nie jest ona zaznaczona na mapach turystycznych regionu. Po Mszy św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II, odprawionej przez o. Tobiasza – gwardiana Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy, przybyły pielgrzym wygłosił odczyt pt. „Powrót tradycji – szlak świętego Jakuba w Polsce i w Europie”. Tym pielgrzymem był Pan Henryk Karaś – Prezes Zarządu Kapituły Bractwa św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, założyciel Bractwa i inicjator wytyczenia szlaku pielgrzymkowego prowadzącego pątników od sanktuarium św. Jakuba (kiedyś znanego na Śląsku) do słynnego Santiago de Compostella w Hiszpanii. Pan Karaś pełni też szereg innych funkcji i stanowisk. Jest m.in. Prezesem Zarządu Centrum Badawczo – Rozwojowego CUPRUM we Wrocławiu (spółki KGHM), a także Prezesem Europejskiej Platformy Technologicznej ds. Zasobów Surowcowych.

czytaj całość »»

 

Wielkanocna symbolika

[image]    Wczesne chrześcijaństwo przejęło ze starożytności wiele symboli. Zwłaszcza okres Wielkiej Nocy pełen jest do dziś symboliki, obecnej w np. kolorowych kraszankach, cukrowych zajączkach i mechatych baziach.

   Właśnie tematowi chrześcijańskiej symboliki świąt wielkanocnych poświęcony był wykład dra Wacława Szetelnickiego, wygłoszony podczas tradycyjnie czwartkowego spotkania członków i sympatyków legnickiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Wykład poprzedziła Msza św. odprawiona przez o. Tobiasza Fiećkę, przełożonego domu oo. Franciszkanów przy ul. Rataja, w którym od wielu lat organizowane są spotkania duszpasterstwa.


czytaj całość »»

« 1 72 73 74 75 76 77 78 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl