Recepta na zdrowy system wyborczy

[image] Czy polski system wyborczy funkcjonuje prawidłowo? Czy jest on zdrowy, czy raczej chory? Czy można go zmienić? Czy jest lepszy system od tego, który aktualnie mamy? Na te i podobne pytania dał jednoznaczną odpowiedź prof. dr hab. Jerzy Przystawa z Uniwersytetu Wrocławskiego, inicjator ogólnopolskiego Ruchu Obywatelskiego na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, który od kilkunastu już lat z uporem, przekonaniem i z coraz większą ilością oczywistych argumentów przekonuje społeczeństwo polskie do zmiany systemu wyborczego z proporcjonalnego na jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW). W tej sprawie jest niezmordowany, przeszedł Polskę wzdłuż i wszerz, napisał kilka książek, dziesiątki rozpraw i setki artykułów. Tym razem w czerwcu br. przybył do Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy, aby i tutaj podzielić się swoją receptą na naprawę aktualnego systemu politycznego w Polsce, wygłaszając prelekcję zatytułowaną „Czy jednomandatowe okręgi wyborcze są szansą na prawdziwą naprawę Rzeczypospolitej?”

czytaj całość »»

 

Jedyny ratunek dla Polski?

[image]
   Często szukamy rozwiązania problemów Polski nie tam, gdzie trzeba, a ponoć rozwiązanie jest bardzo proste. Takiego zdania jest na pewno część słuchaczy po ostatnim spotkaniu ludzi pracy. Poruszono na nim kontrowersyjne pytanie, czy jednomandatowe okręgi wyborcze są szansą na prawdziwą naprawę Rzeczypospolitej?

   Powyższe zagadnienie przedstawiał sam prezes ogólnopolskiego ruchu na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych prof. dr hab. Jerzy Przystawa, naukowiec Uniwersytetu Wrocławskiego.





czytaj całość »»

 

Czarne błogosławieństwo

   Planowane utworzenie kopalni węgla brunatnego wywołuje wielkie emocje. Pojawiają się jednak i poważne argumenty uzasadniające jej powstanie.

   Była to chyba najpoważniejsza społeczna dyskusja, jaką do tej pory przeprowadzono w Legnicy na temat otwarcia złoża węgla brunatnego. Temat wywołuje ogromne emocje.

czytaj całość »»

 

Brunatne złoto pod Legnicą

   Ziemia śląska jest niezwykle bogata we wszelkiego rodzaju surowce mineralne. Wystarczy wspomnieć o ziemi legnickiej, gdzie ponad pięćdziesiąt lat temu odkryto jedne z największych na świecie złóż rud miedzi z prawie wszystkimi innymi metalami z tablicy Mendelejewa. (...)

czytaj całość »»

 

Energia z Legnicy

[image]   Pojawiające się informacje o możliwości rozpoczęcia w najbliższych latach eksploatacji złóż węgla brunatnego w okolicy Legnicy budzą różne reakcje. Od gwałtownych protestów (w szczególności obrońców środowiska naturalnego), po akceptujących ten pomysł (w tym zwolenników utrzymania obecnej skali zatrudnienia i rozwoju przemysłu). Szczątkowe informacje jakie pojawiają się na ten temat w mediach budzą coraz większe zainteresowanie, ale jednocześnie niepokój. Dogłębnej wiedzy na ten temat legniczanie potrzebowali jak przysłowiowa ryba wody. Podjęte przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy’90 w Legnicy działania mające na celu przybliżenie tej wiedzy zakończyły się sukcesem, kiedy jeden z głównych inicjatorów programu eksploatacji złoża węgla brunatnego „Legnica” dr hab. Zbigniew Kasztelewicz – profesor AG-H w Krakowie niespodziewanie przybył na majowe spotkanie Duszpasterstwa poświęcone tej problematyce. Prof. Kasztelewicz jest nie tylko naukowcem, autorem monografii o węglu brunatnym, ale też ekspertem i praktykiem, który przez wiele lat pracował w Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”, w tym jako dyrektor ds. technicznych.

czytaj całość »»

« 1 71 72 73 74 75 76 77 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl