Antykoncepcja nie rozwija

[image]   Negatywne skutki uboczne i negatywne skutki dla relacji między mężem i żoną przedstawiła legnicka lekarka.
   Głównym prelegentem ostatniego spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy była Dorota Czudowska, była senator, a obecnie lekarz onkolog.
   – Moją specjalizacją nie jest co prawda ginekologia, lecz nawet lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie stwierdzić negatywny wpływ środków antykoncepcyjnych na organizm kobiety – argumentowała lekarka. – Stosowanie tych środków jest szkodliwe dla kobiet, dla ich rodzin, a ostatecznie wpływa na kształt społeczeństw. Brak zaufania do partnera, brak szczerości, otwartości, wspólnego radzenia sobie z problemami nie pozostaje bez wpływu na związek – dodaje.
   Podstawą prelekcji była teza o niewiedzy i nieświadomości większości kobiet na temat szkodliwości stosowania tzw. terapii hormonalnych.

Czytaj całość »»

 

Rzym i Konstantynopol na drodze pojednania

   Jeszcze tysiąc lat temu był jeden powszechny i apostolski Kościół, który tylko pod względem organizacyjnym dzielił się na wschodni i zachodni. Stolicą Kościoła Wschodniego był Konstantynopol, a Kościoła Zachodniego – Rzym. Początkowo podział był tylko terytorialny, potem coraz bardziej liturgiczny, kulturowy, polityczny i doktrynalny. Różnice te przez pierwsze tysiąc lat chrześcijaństwa były naturalne, wzajemnie akceptowane i szanowane. Uważano, że są one symbolem bogactwa i różnorodności w modlitwie i obrzędach, które były jednakową drogą wyznawania tej samej wiary. Z biegiem czasu coraz bardziej dały znać o sobie dwie sprzeczne doktryny dotyczące dominacji. Pierwsza z nich to Piotrowa sukcesja Rzymu, a druga to polityczna rola centrum cesarstwa reprezentowanego przez Konstantynopol. W 1054 roku obie koncepcje Kościoła były tak odmienne, że doszło już do formalnego i całkowitego zerwania wzajemnej dotąd jedności. I tak podział ten trwa, aż po dzień dzisiejszy. Potem wielokrotnie były podejmowane próby jego przełamania, każdorazowo jednak bez powodzenia. Podczas październikowego spotkania w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy mówił o tym ks. dr Henryk Kietliński – wieloletni Wyższy Przełożony Pallotynów w Polsce i członek Zarządu Generalnego Pallotynów w Rzymie, który wygłosił prelekcję „Perspektywy pojednania Kościoła prawosławnego z Kościołem katolickim”.

Czytaj całość »»

 

Pojednanie jest możliwe

[image]
   Na cykliczne spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90, odbywające się u ojców franciszkanów w Legnicy, przyjechał ks. dr Henryk Kietliński. Był to już 9. wykład pallotyna. Tym razem dotykał możliwości pojednania miedzy Kościołem rzymskokatolickim a Kościołami prawosławnymi.

   Ks. Kietliński przez wiele lat zajmował się tematyką Rosji i wzajemnych stosunków między bratnimi kościołami.
– Nie możemy ustać w tych trudach, mając w pamięci modlitwę Jezusa o jedność, tak jak On jest ze swoim Ojcem, a Ojciec z Nim – zaznaczył ks. Kietliński.
   W rozważaniach prelegenta dało się słyszeć dwie zasadnicze myśli. Pierwsza koncentrowała się na osobistych doświadczeniach katolików i prawosławnych przełamujących stereotypy. Najlepszym przykładem jest ks. Stanisław Szuliński – już wkrótce błogosławiony – na co liczy ks. Kietliński jako postulator w procesie beatyfikacyjnym.

Czytaj całość »»

 

Opus Dei - Dzieło Boże

[image]
   O Opus Dei krążą najróżniejsze opinie. Przeciwnicy wyolbrzymiają normalne jego działania, zachowania i wymagania oraz przypisują mu cele całkowicie obce. Tak działo się w czasach PRL, kiedy władza była zainteresowana, jeżeli nie osłabianiem wpływów Kościoła, to przynajmniej dezinformacją na jego temat. Teraz, kiedy jest demokracja i wolność, styl ten nadal jest uprawiany. Tyle tylko, że już nie przez oficjalne czynniki polityczne i rządowe. W tej sytuacji Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy postanowiło zasięgnąć informacji o Opus Dei u samego źródła. Tak powstała myśl zaproszenia ks. dr. Ignacego Solera, kapłana Prałatury Personalnej Opus Dei, Hiszpana pracującego od 1994 r. w Polsce. Spotkanie odbyło się 25 września br. Ks. Soler od 1971 r. związany jest z Opus Dei. Studiował matematykę na Uniwersytecie w Madrycie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1981 r., a w dwa lata później został doktorem teologii na Uniwersytecie w Pampelunie. Doskonale włada językiem polskim.




Czytaj całość »»

 

Moja droga to Dzieło

    Uważa się, że wszystko, co związane jest z Opus Dei, musi być tajemnicze. Pewnie dlatego aż tyle osób przyszło na spotkanie z jej członkiem.

[image]
   Do Boga idziemy poprzez nasze życie codzienne.
    O tym trzeba mówić – przekonywał ks. Soler



Czytaj całość »»

« 1 70 71 72 73 74 75 76 »

(c) 2006-2024 https://www.dlp90.pl