Federacja od morza do morza
– Polska miała w swoich dziejach trzy wielkie szanse geopolityczne, wszystkie związane z rozpadem imperium na Wschodzie. Pierwszą wykorzystaliśmy, drugą próbowaliśmy, a trzecia właśnie przemija – uważa prof. Tadeusz Marczak.
Gość ostatniego spotkania, zorganizowanego w klasztorze franciszkańskim przy ul. Rataja, jest kierownikiem Zakładu Studiów nad Geopolityką na Uniwersytecie Wrocławskim. Od wielu lat zajmuje się problematyką naszych powojennych relacji z sąsiadami, a także wpływem polityki wielkich mocarstw na kształt Europy Środkowej. W 2010 roku, na 4 lata przed aneksją Krymu przez Rosję, napisał: "Na pewno Ukraińcy muszą się liczyć z groźbą oderwania części jej terytoriów. I nie chodzi tu tylko o Krym, ale też o Odessę i Ruś Zakarpacką. One mogą być dla Rosji tym, czym Naddniestrze czy Osetia Południowa lub Abchazja" ("Nasz Dziennik", 21.01.2010).
Czytaj całość »»
Idąc przez życie, potykałem się o własne wady, słabości…
Rozmowa z prof. Henrykiem Goikiem – naukowcem, ambasadorem, podróżnikiem, pisarzem
Panie Profesorze! Tak pana z reguły tytułują. Ale ma ich pan przecież kilka. Który jest panu najbliższy i dlaczego?
- To zaskakujące pytanie którego nikt dotąd w takich okolicznościach mi nie zadał. Dobra okazja. Nie jestem przywiązany ani do stanowisk, ani do tytułów; niekiedy wywołuję niedowierzanie zabarwione przyganą. Człowiek ma przede wszystkim imię i nazwisko i to go odróżnia od innych. O szacunek w takim zakresie powinien się starać. Tak też, kiedy tylko nie ma niezbędnej konieczności, się przedstawiam. Chociaż kusiło mnie nieraz aby w publikacjach literackich występować pod pseudonimem literackim. Kto wie może jeszcze kiedyś…
Czytaj całość »»
Rozwój dwóch kultur na Śląsku od X wieku do dnia dzisiejszego
I. Śląsk dzieli się na dwie części: Dolny Śląsk i Górny Śląsk. Początkowo był zamieszkany tylko przez szczepy słowiańskie. Od 986 roku należał do Polski, w 1348 roku dostał się pod panowanie czeskie, w 1526 roku przypadł Austrii, a w latach 1740-1763 został podbity przez Prusy. Jedynie mały południowy skrawek Górnego Śląska (Śląsk Cieszyński) pozostał nadal przy Austrii. W 1921 roku wschodnia część Górnego Śląska (Śląsk katowicki) powróciła do Polski, a austriacka dotąd część Górnego Śląska przypadła Czechom. Po drugiej wojnie światowej Polska otrzymała prawie cały Śląsk (Dolny i Górny) bez jego części czeskiej. Trzy zwycięskie mocarstwa (USA, Związek Sowiecki i Wielka Brytania) zarządziły w traktacie poczdamskim (2.08.1945) wysiedlenie z tych obszarów ludności niemieckiej do Niemiec.
Czytaj całość »»
Polska na geopolitycznej i geocywilizacyjnej mapie świata
I. Świat po zakończeniu zimnej wojny
Po zakończeniu zimnej wojny nikt nie miał wątpliwości, że zwycięstwo przypadło w udziale Stanom Zjednoczonym. Nie potrafiły one jednak w pełni wykorzystać i swego tryumfu i prestiżu, jaki zyskały występując w roli obrońcy wolności jednostki, demokracji politycznej i zasad cywilizacji zachodniej. Coraz wyraźniej uwidacznia się, że USA będąc ciągle najpotężniejszym mocarstwem świata przechodzą do defensywy geopolitycznej.
Czytaj całość »»
Polska i przyszłość cywilizacji chrześcijańskiej w Europie
Serdecznie dziękuję Księdzu Rektorowi za te zaszczytne, miłe słowa powitania, a Panu Przewodniczącemu za możliwość obecności wśród Państwa! To jest mój trzeci lub czwarty przyjazd do Legnicy, do Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Wszystkie te spotkania bardzo mile wspominam.
Wasza Ekscelencjo, dziękuję za obecność! Pozdrawiam też wszystkich, którzy reprezentują nas albo reprezentowali we władzach publicznych i Wszystkich Państwa, jako przyjaciół, z którymi tyle razy miałem okazję się spotykać.
Czytaj całość »»
« 1 27 28 29 30 31 32 33 »