Wypaczona historia

[image]    W 60 lat po zakończeniu II wojny światowej pojawił się wśród niemieckich polityków nowy nurt w jej ocenie. Nie negują faktów, ale zmieniają sposób patrzenia na nie.

   Gościem ostatniego spotkania DLP ’90 był Tomasz Gabiś, który opowiadał o najnowszych tendencjach w historiografii niemieckiej w temacie wybuchu i przebiegu II wojny światowej. Wykładowca zwrócił uwagę na fakt, że zmiany języka mówienia o wojnie oraz o winie Niemców nie dokonują historycy. Czynią to politycy, i to w taki sposób, że trudno jednoznacznie im coś zarzucić. Nie przerzucają oni winy na Polskę czy Stalina, lecz próbują wyjaśnić przyczynę jej wybuchu jako wypadkową polityki wielu krajów.

Czytaj całość »»

 

Obalanie mitów polskiej ekonomii

   Dla przeciętnego obywatela rozważania o ekonomii, finansach publicznych, budżecie i polityce podatkowej wydają się zajęciem mało interesującym i trudnym do zrozumienia. W tych sprawach na ogół zdajemy się na zawodowych specjalistów. Doskonale radzą oni sobie ze skomplikowanymi pojęciami, zależnościami, wskaźnikami i potrafią uzasadnić takie, a nie inne przeznaczenie naszych pieniędzy, wydawanych z budżetu państwa. Wśród tego grona profesjonalistów ekonomii są jednak głębokie podziały i różnice. Środki masowego przekazu nie wszystkim z nich udzielają głosu. Ci, którzy mają okazję publicznie przedstawiać swoje racje często tworzą na użytek niezorientowanej w tej materii opinii publicznej mity, którymi potem się posługują. Czynią to dla uzyskania zysków przez środowiska, które reprezentują. W ten sposób opinia publiczna jest dezinformowana. Mitologia ta wykorzystywana jest w celu uzyskania powszechnej akceptacji dla decyzji, które podejmowane są najczęściej ze szkodą dla całego społeczeństwa. Krótko mówiąc, mity ekonomiczne, to szczególnie szkodliwy rodzaj kłamstwa.

Czytaj całość »»

 

Ekonomia bez zdrowego rozsądku

[image]

   Gościem ostatniego w tym roku spotkania DLP ‘90 był dr hab. Jerzy Żyżyński. Rozprawiał się on z mitami panującymi w myśleniu o ekonomii. Tradycyjnie większość spotkań duszpasterstwa skupia się wokół tematów związanych z wiarą, religią czy etyką. Nie jest to jednak reguła żelazna. Wielu prelegentów przedstawia tematy niewiążące się bezpośrednio z tymi obszarami. Jednym z takich obszarów jest na pewno ekonomia. Do zmierzenia się z nią zaproszony został dr hab. Jerzy Żyżyński z Uniwersytetu Warszawskiego.





Czytaj całość »»

 

Nakaz: żyć Ewangelię

   Spotkania u franciszkanów nie przyciągają wielu słuchaczy. A szkoda, ponieważ przykład o. Langkammera pokazuje, że mury klasztoru goszczą prawdziwą śmietankę polskiej inteligencji.

[image]    Ojciec prof. dr hab. Hugolin Langkammer OFM to teolog, biblista, utytułowany m.in. Człowiekiem Roku 1997 Amerykańskiego Instytutu Badań Bibliograficznych. Ma na koncie wiele publikacji naukowych, a najnowszą – „Komentarz teologiczno-pastoralny wszystkich listów świętego Pawła” – przywiózł ze sobą na spotkanie we franciszkańskim klasztorze.


   Słuchacze Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 poznali, przynajmniej w zarysie, rolę Pisma Świętego w życiu św. Franciszka. – W skrócie można powiedzieć, że Biblia dla Biedaczyny z Asyżu nie była tylko księgą objawioną, ważnym pismem – opowiadał o. Hugolin. – W najstarszej zachowanej regule pierwszym nakazem jest „żyć Ewangelię”. Nie Ewangelią czy dla Ewangelii. Bracia mieli żyć Ewangelię – podkreślał.

Czytaj całość »»

 

Dzieło św. Franciszka z Asyżu

   Osiemset lat minęło od powstania Zakonu Braci Mniejszych. Z tej okazji Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy zaprosiło o. prof. dr. hab. Hugolina Langkammera OFM, franciszkanina z Prowincji św. Jadwigi. Był on po raz trzeci gościem Duszpasterstwa, wygłaszając wykład pt. „Pismo święte w życiu św. Franciszka”. Wykładowca to wybitny uczony, uznany biblista, promotor blisko 60 doktorów i ponad 350 magistrów, autor przeszło 70 książek. Przedostatnią z nich, zatytułowaną: „Obraz Jezusa Chrystusa w świetle Nowego Testamentu”, zadedykował Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI. Kończą ją refleksje autora nad książką tego Papieża pt: „Jezus z Nazaretu”.

Czytaj całość »»

« 1 65 66 67 68 69 70 71 »

(c) 2006-2025 https://www.dlp90.pl