Henryk Pobożny i Księżna Anna Śląska na tle swoich czasów
Profesor Henryk Barycz, wybitny badacz i znawca dziejów kultury polskiej, podniósł w swoich rozważaniach nad budową państwa polskiego udział każdej jego dzielnicy, stwierdzając, że jeśli Wielkopolska dała narodowi organizację państwową, Małopolska język literacki, a Mazowsze pierwszorzędny, prężny żywioł kolonizatorsko-pionierski, to Śląsk dał wyższe formy życia cywilizacyjnego i wielki wkład pracy duchowej [oraz] wysunął się na czołowe miejsce w swoim pędzie do kultury naukowej wśród wszystkich prowincji i księstw wchodzących w skład ówczesnego państwa polskiego.
Czytaj całość »»
Jana Pawła II lekcja o Polsce i Europie
Żeby zrozumieć głębię i aktualność przesłania Jana Pawła II, potrzebne jest bliższe wniknięcie w jego myśl o Polsce i Europie. Uważnego czytelnika uderza, że jest ona całościowa i oryginalna. Nie tworzyła się w zimnym laboratorium idei. Powstała jako następstwo przemyślenia roli kultury w dziejach, dorobku kultury polskiej i przeżycia doświadczeń historycznych. Myśl papieża Polaka uformowała się na długo zanim Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową.
Jej źródeł poszukiwać możemy już w czasach młodości, kiedy młody Wojtyła uczęszczał do wadowickiego gimnazjum. Uczniowie przedwojennych szkół otrzymywali gruntowną edukację historyczną. Program silnie akcentował, że Polska współtworzyła kulturę Europy.
Czytaj całość »»
Aby rozjaśnić serca – 25 lat działalności Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90
Powitanie
Szczęść Boże, serdecznie witam wszystkich Państwa zgromadzonych na dzisiejszej konferencji. Oprócz osób wymienionych już przez Księdza Rektora1 pragnę powitać także o. dr. Alana Tomasza Brzyskiego – Ministra Prowincjalnego Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych i prof. Henryka Goika, mojego przyjaciela z Katowic, b. ambasadora RP w Laosie. Dodam, że obydwaj należą do grona wykładowców Duszpasterstwa, podobnie jak będący wśród nas: ks. bp Marek Mendyk, ks. rektor Piotr Kot, ks. prałat Władysław Jóźków, ks. prof. Stanisław Araszczuk, ks. prof. Bogusław Drożdż, ks. dr Mariusz Majewski, ks. kanonik Piotr Nowosielski, ks. dr Jan Pazgan, o. Józef Szańca, ks. kanonik Waldemar Wesołowski, ks. dr Andrzej Ziombra oraz osoby świeckie: p. prof. Kazimiera Jaworska, p. Krystyna Sobierajska, p. dr Alfreda Walkowska, p. Bernard Marek Adamowicz, p. Jan Henryk Baca, p. Henryk Karaś, p. Andrzej Niedzielenko, p. dr Wacław Szetelnicki i p. Jerzy Wójciak. Gośćmi Duszpasterstwa byli także wszyscy dzisiejsi wykładowcy oraz p. senator Dorota Czudowska i byli senatorowie RP – Panowie Stanisław Obertaniec, Witold Lech Idczak, Rafał Ślusarz. Wszystkich jeszcze raz pięknie witam.
Czytaj całość »»
25 lat z franciszkanami z Prowincji św. Jadwigi
Szczęść Boże, serdecznie witam na naszym kolejnym, wyjątkowym spotkaniu. Dzisiaj rozpoczynamy bowiem obchody jubileuszu 25-lecia istnienia Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Szczególnie serdecznie witam naszego dzisiejszego gościa o. dr Alana Tomasza Brzyskiego – Ministra Prowincjalnego Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych, którego gościmy u nas po raz drugi, ale w charakterze wykładowcy po raz pierwszy. Dziękuję mu za przewodniczenie jubileuszowej Mszy św. odprawionej w intencji dziękczynnej za dar posługi formacyjnej Duszpasterstwa w latach 1990-2015. Witam również gospodarzy klasztoru: o. Damiana Stachowicza (gwardiana), o. Stanisława Paszewskiego i o. Pawła Tarnowskiego oraz pierwszego gwardiana tego klasztoru o. Kryspina Bernata.
Czytaj całość »»
Umiłowani Siostry i Bracia!
Łk 10,1-12
Teolog Hans Urs von Balthasar powiedział: Człowiek, który nie słucha Boga, nie ma innym nic do powiedzenia. Słuchajmy zatem słowa, by wiedzieć, jak mamy żyć…
Fragment Łukaszowej Ewangelii, który przed chwilą usłyszeliśmy, bardzo pięknie, wręcz programowo, wpisuje się w Wasze spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ‘90. Ewangelista uświadamia nam ogrom pracy i ogrom odpowiedzialności, której bez Boga nie będziemy w stanie podjąć. Czasowniki – tak licznie użyte w tym tekście: [i]idźcie, nie noście, nie pozdrawiajcie, mówcie… – oddają dynamikę tej misji. Całe to działanie osadzone jest bardzo konkretnie w relacjach: uczniowie są posłani jak owce między wilki, a ich głoszenie ma stawać się źródłem pokoju dla ludzi. W ten sposób ów pokój ma zawiązywać i scalać rodzącą się wspólnotę wierzących w Chrystusa.
Czytaj całość »»
« 1 32 33 34 35 36 37 38 »